1

2

3

4

LİPOSUCTİON (yağ aldırma)

Yağ alDIRma (LIPOSUCTION)

Belirgin bir sağlık problemi olmayan düzenli spor yapan normal bireylerde yapısal nedenlerle belirli bölgelerde lokalize olmuş ve vucut hatlarını bozan yağ birikimi olabilir. Bu durum daha çok kalıtsal bir durumdur. Liposuction, ( lipoplastı, liposaheping, liposculptruring ) vücudunuzun belli bölgelerinde birikmiş ve vücut hatlarını bozan yağların alınarak, o bölgeye ve vücut konturlarına yeni bir görünümün kazandırılmasını amaçlayan operasyondur.

Liposuction (yağ alma)

  • Baldırlara
  • Kalçaya
  • Karına
  • Üst kola
  • Göğüs kısmına
  • Sırta
  • Boyuna
  • Bileklere uygulanabilir.

Liposuction tek başına yapılabileceği gibi yüz germe, karın germe gibi diğer ameliyatlarla kombine edilebilir.

Yağ aldırma (Liposuction) operasyonu

Önce liposuction uygulanacak alanlara planlama yapılarak işaretleme yapılır ve yağ alınması gereken alanlar işaretlenir.

Birinci adım; anestezi

Liposuction ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında uygulanır. Sıklıkla genel anestezi tercih edilmektedir. Liposuction yapılacak alan büyüklüğü ve genel durumunuza bağlı olarak doktorunuz sizin için en uygun seçeneği sunacaktır.

İkinci adım: Kanül giriş yerlerinin açılması

Liposuction yapılacak alanlara kanülün girebileceği çok küçük çizgi şeklinde  (yaklaşık 5-7mm) kesi yapılır. Bu kesiler mümkün olduğunca küçük ve gizlenebilecek yerlerde açılmaya çalışılır. Bu küçük kesilerden sonra liposuction uygulanacak alana özel hazırlanmış solüsyon uygulanarak bölge liposuction için hazırlanır. Bu sıvının amacı kanamayı ve dokuya verilebilecek hasarı azaltmaktır. Solüsyonun etki etmesi beklendikten sonra bu kesilerden kanüller yardımıyla girilerek bölgedeki fazla yağ alınır. Liposuction

Liposuction uygulanan bölgeler:

Üçüncü adım: Sonuç

Cerrahi sonrası bir kaç gün ağrı kesicilere cevap veren çok hafif ağrı olabilir. Uyuşukluk hafif ağrılar bir süre daha devam edebilir. Şişlik indiği zaman operasyonun sonucu belli olur. Hastaneye yatırılmış hasta genellikle ameliyattan bir gün sonra çıkartılacaktır, bazı istisna durumlarda bu süre uzayabilir. Koruyucu bantlar genellikle ameliyatın ilk haftasında açılır. Korsenin 2-3 hafta daha kullanılması önerilir. Ayrıca operasyondan sonra diyet ve yürüyüşlere kilonuzu korumanız açısından tavsiye edilir