1

2

3

4

KARIN GERME

KARIN GERME AMELİYATI ( ABDOMİNOPLASTİ )

Abdominoplasti, genel olarak bilinen adıyla “karın germe” ameliyatı karın ön bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir, Bu uygulama, karın ön duvarındaki gevşeklikten kaynaklanan dışarı doğru çıkıntı yapan bombeliğinde giderilmesinde faydalıdır. Bu ameliyat sonrası iç çamaşırı içinde kalan bir yara izi bıraktığı akılda tutulmalıdır. Bu yara izi kalıcıdır ve karındaki deformitenin büyüklüğüne bağlı olarak uzunluğu değişir.  Burada sunulan bilgiler karın germe ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınız, uygulamanın nasıl yapıldığı, nasıl sonuçlar beklemeniz gerektiği hakkında temel bilgiler verecektir.  Hastaya ve cerraha göre değişen pek çok şey olduğu için buradaki bilgiler bütün sorularınıza cevap veremeyebilir. Bu nedenle anlamadığınız ve bu konuyla ilgili aklınıza gelen her şeyi cerrahınıza sorunuz.

Abdominoplasti için en iyi adaylar…

  • Diyet veya egzersize cevap vermeyen karın ön duvarında gevşeklik ve yağ depolanması ve sarkıklığı olanlar
  • Gebelik veya kilo verme sonrası karın ön duvarında gelişen gevşeklik ve cilt fazlalıkları ve sarkmaları olanlar kişiler
  • Karın ön duvarındaki kasların gebelik, kilo kaybı veya yaşlılığa bağlı zayıflıkları ve ayrık olması

Bu durumlardan biri ya da birkaçının sizde olabilir ve yapılacak karın germe ameliyatı bu durumu düzeltmede yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak özellilkle göbek altında deride gevşeklik ve çatlaklar olanlar kişilerin deri çatlaklarında kurtulmasında bu ameliyat çok yardımcı olabilir. Ancak tüm çatlakların giderilmesinde etkili olmayacaktır.

Bu ameliyat, özellikle çok doğum yapmış kadınların karın ön duvarı kaslarda ortaya çıkan zayıflığı ve ayrılmayı (diastazis recti) onarmak, karın duvarını güçlendirmek ve karın ön duvarın hamilelik öncesi görünümüne kavuşturmakta yardımcı olur.

Çok kiloluysanız ve kilo vermeyi planlıyorsanız bu ameliyatı kiloverme işlemi tamamladıktan sonra yaptırmanızı öneririz. Aşırı kilo alıp vermeler elde edilen başarılı ameliyat sonuçlarını olumsuz etkileyebilir. Yine gelecekte hamilelik planınınız varsa karın germe ameliyatını ertelemesini uygun olacaktır.

Daha önceki abdominal herhangi bir cerrahiden kaynaklanan yara izleri varsa ( açık safra kesesi ameliyatı yara izi gibi) bu ameliyata engel teşkil edebilir bu durumda doktorunuz abdominoplastiyi önermeyebilir.

Ameliyatın Planlanması…..

Konsültasyon başlangıcında; doktorunuz sağlığınızı değerlendirir, abdominal bölgenizdeki yağ depolarını tespit eder, cilt rengi dikkatlice değerlendirir. Eğer sigara içiyorsanız ve medikal tedavi, vitamin veya başka bir ilaç kullanıyorsanız, bunları doktorunuza anlattığınızdan emin olunuz.

Şekil 1: Pubik bölgenin hemen üstüne gelen kesi İle fazlalık deri ve yağ çıkartılabilir Şekil 2: Karın bölgesinin derisi kaburgalara kadar kaldırılır
Şekil 3: Karın duvarındaki rektus kasları sıkılaştırmak için orta hatta yaklaştırılarak birbirine dikilir Şekil 4: Fazlalık deri aşağı doğru çekilerek deri çıkartılır

Doktorunuzla beklentilerinizi görüşürken açık sözlü olun. Doktorunuz da size alternatifleri, riskleri ve bunların olabilecek limitlerini açıklarken eşit derecede açık sözlü olacaktır. Mesela göbeğinizin altındaki yağ depoları aşırı artmışsa, daha basit, mini-abdominoplasti adı verilen ameliyata ihtiyacınız vardır. Diğer taraftan, kalçalardaki yağlardan kurtulmak ve daha iyi bir görünüm için mini veya tam abdominoplasti ile birlikte liposuction (yağ emme) daha yararlı olabilir. Belki de liposuction tek başına en iyi sonucu verebilir.

Her durumda, cerrahınız sizin için doğru uygulamayı tavsiye etmek için sizle beraber çalışacak ve arzu ettiğiniz vücut konturlarına yakın en iyi sonuca ulaşmaya çalışacaktır.

Konsültasyon sırasında doktorunuz size kullanacağı anestezi şekli, ameliyatın yapılacağı yerin imkânları ve maliyeti hakkında bilgi verecektir.

Şekil 4: abdominoplasti sonrası kalacak skarların karındaki yerleri

Ameliyata Hazırlık…..

Doktorunuz size yeme, içme, sigara ve bazı vitamin veya ilaçların alımı veya bırakılması konularını içeren bilgiler verecektir. Eğer sigara içiyorsanız, en azından bir veya iki hafta öncesinden bırakmayı planlayın ve ameliyat sonrası yine en az iki hafta sonrasına kadar içmeyin. Ameliyattan önce fazla güneşte kalmaktan çekinin, diyet yapmayın çünkü iyileşmenize her ikisi birden engel olacaktır. Eğer soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon geçiriyorsanız, doktorunuz muhtemelen ameliyatı erteleyecektir.

Ameliyat sonrası taburcu olduğunuzda evinize kadar bırakması ve ihtiyaç duyarsanız ameliyattan bir veya iki gün sonrasına kadar dışarı çıkmanıza yarım edecek birini bulun.

 

Ameliyatınız nerede yapılacak…?

Pek çok doktor hem mini hem de tam abdominoplasti ameliyatını hastalara cerrahi merkezde veya tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirir.

Anestezi Tipleri…..

Genelde doktorunuz genel anesteziyi tercih eder ve böylece tüm operasyon boyunca uyursunuz. Bazı doktorlar ise sizi uyuşturmak için lokal anestezi ile birlikte sedatif ilaç kullanırlar. Kendinize geldiğinizde rahatlamış olursunuz ve abdominal bölgede ağrı hissetmezsiniz. (yinede bazı kuvvetli kasılmalar ve rahatsızlık hissedebilirsiniz)

Ameliyat…..

Abdominoplasti ameliyatının tamamı genellikle yapılacak işin büyüklüğüne bağlı olarak 2-5 saat arasında tamamlanır.

Genellikle kalça kemikleri arasında pubik bölgede uzun bir kesi yapılır. Göbeği, çevreleyen dokusundan kurtarmak için ikinci kesi de buna eklenir. Göbek doğal şeklinde olmamasına, derinin gergin ve dikişli olmasına rağmen mini abdominoplastide kesi daha kısa olur ve göbeğe hiç dokunulmaz.

Daha sonra doktor, abdomendeki dikey kasları orataya çıkarmak için sarkmış deriyi yukarı kaldırır ve abdominal duvardaki deriyi kaburgalara doğru her yönde açar. Bu kaslar hep beraber çekildikleri ve yeni pozisyonlarına gelmeleri için dikişler kullanıldığından gerilirler. Bu tedavi bel kısmını daraltır ve abdominal duvarı sağlamlaştırır.

Sarkmış olan deri aşağı doğru gerdirilir ve fazla deri alınır. Göbeğiniz için yeni bir delik açılır, sonra buraya dikiş atılır. En son büyük kesi kapatılır, sargı sarılır, cerrahi bölgedeki aşırı sıvıyı uzaklaştırmak için geçici direnler yerleştirilir.

Mini abdominoplastide kesi hattı ile göbek arasında deri açılır. Sarkmış olan deri aşağı gerdirilir, fazlalık alınır ve bu bölgedeki kesiye dikiş atılır.

Ameliyat Sonrası…..

İlk günler, karnınız muhtemelen hafifçe şişecek ve ilaçla kontrol altına alınabilecek ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak, birkaç saat sonra taburcu olabilir veya hastanede birkaç gün kalabilirsiniz. Doktorunuz size elbiselerinizi nasıl değiştireceğinizi ve nasıl yıkanacağınız konularında talimatlar verecektir. İlk başta düz oturamazsınız. Yürümeye olabildiğince erken başlamalısınız.

Yüzeydeki dikişler 9-12 gün arasında alınacak ve derinin dışına uzanmayan daha derin dikişler kendi kendisine eriyip kaybolacaktır. Kesi üzerindeki sargı destekleyici ekipmanla değiştirilecektir.

 

Normale Dönmek…..

Tekrar eskiden olduğu gibi hissetmeniz haftalar veya aylar alabilir. Abdominal kaslarınızı güçlendirici egzersizler yaparsanız bu süre dahada kısalır. Bazı insanlar 2 hafta sonra işlerine dönerken bazı insanların sağlıklarına kavuşmaları için 3 veya 4 hafta dinlenmeleri gerekir.

Egzersizler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Hatta daha önce hiç egzersiz yapmamış insanlar bile şişkinliği ve pıhtılaşma şansını azaltmak için egzersize başlamalıdırlar. Hareketleri kolaylıkla yapana kadar zorlu eksersizlerden sakınılmalıdır.

Yara izleri iyileşene kadar, ilk 3-6 hafta, gerçekten kötü gözükebilir. Fakat bu normaldir. Yara izlerinin kaybolması ve renginin açılması 3-5 ayı bulur. Bunlar hiçbir zaman tamamen görünmez hale gelmeyecektir ancak birçok hastada zamanla sezeryan izi gibi güçlükle fark edilebilir hale gelir. Fark edilir olsa bile bu izler iç çamaşırının altında kalacağından dikkat çekmeyecektir.

 Bütün ameliyatlar risk taşır….

Binlerce abdominoplasti ameliyatı her yıl başarıyla uygulanmaktadır. Vücudun dış hatları üzerine eğitim görmüş deneyimli bir plastik cerrahlar tarafından yapıldığında genellikle olumlu sonuçlanmaktadır. Yinede cerrahiye bağlı riskler ve bu ameliyata bağlı özel komplikasyonlar her zaman vardır.

Yeni Görünümünüz…..

Mini veya tam abdominaplasti, zayıf karın kaslarına veya fazla deriye sahip hastalarda mükemmel sonuçlar verir. Ameliyat sonucu elde edilen sıkı ve düz karın duvarı mevcut kilonuzu koruduğunuz ve düzenli  egsersiz  yaptığınız sürece  kalıcı  olacaktır.