1

2

3

4

GÖZ KAPAĞI

Göz kapağı AMELİYATI (germe-bleferoplasti)

Göz kapağı ameliyatı (Blepharoplasty – blefaroplasti) olarak adlandırılan göz kapağı estetiği, üst, alt ya da her iki göz kapağınında fazla olan sarkmış deri ve göz altı torbalarının uzaklaştırılması sonucu göz çevrenize daha yenilenmiş bir görüntü vererek, sizin daha dinamik bir görüntüye sahip olmanızı sağlar. Özellikle, göz kapağı estetiği;

  • Göz kapağınızın doğal görünümünü bozan sarkmış deriyi
  • Gözaltı torbalarını
  • Gözünüzün altındaki kırışıklıkların giderilmesi için ideal bir seçenektir.

Göz kapağı estetiği için uygun bir aday mıyım?

Göz kapağı estetiği genelde sağlıklı yüz dokuları ve kasları olan, ayrıca estetik operasyon için realistik düşüncelere sahip erişkin kişilere uygulanır.
Eğer siz de göz kapağı operasyonu geçirmeyi planlıyorsanız, bunu başkalarını tatmin etmek ya da onlarının sözüyle hareket etmek için değil, kendiniz için yaptırmalısınız. Bu estetik operasyon için uygun adaylar:

  • Herhangi bir sağlık problemi olmayan sağlıklı kişiler
  • Beklentileriniz gerçekciyse
  • Gözlerinizde ciddi bir rahatsızlık yoksa bu operasyon için uygun bir adaysınız demektir.

Göz kapağı estetiği

Üst göz kapağı operasyonunda, doktor operasyon izlerin en aza indirmek için öncelikle göz kapağı bölgenizdeki doğal katlanma çizgisini belirler. Daha sonra, cerrahi kesim gerçekleştirilerek fazla yağ, kas ve sarkmış deri alınır. Daha sonra çok ince bir dikiş atılarak kesi kapatılır.

Alt göz kapağı estetiğinde, doktor öncelikle göz kapağınızın altındaki kirpiğinizin hemen bittiği yeri ve göz kapağınızın çevresinde oluşan kaz ayağı adı verilen ince çizgilerinizi belirler. Daha sonra kirpiğinizin hemen altından cerrahi kesimi gerçekleştirerek, fazla yağ, kas ve sarkmış derileri alır.

Alt göz kapağındaki göz altı yağ torbacıkları da transkonjuktival göz kapağı operasyonu ile alınabilir. Bu operasyonda kesi alt göz kapağının içinden yapılır ve fazla yağ alınır. Dikişler gözkapağının içinden yapıldığından, görünen herhangi bir iz kalmaz.

Alt ve üst göz kapağı operasyonları normal koşullarda, göz kapağı estetiği 2-3 saat sürmektedir. Sadece üst göz kapağı yapıldığında bu daha kısa sürmektedir bu 45-60 dakika sürmektedir. Bu ameliyatlar genel yada lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Operasyondan sonra

Operasyondan sonra göz çevrenize bantlar yapıştırılır. Bu bantlar hem kesiyi desteklerken gözlerin fazla şişmesi ve morarmasını önlemeye de yardımcı olur. Operasyondan sonra oluşacak şişlik veya morluklar normaldir. Gözlere soğuk uygulamasıyla bu durumu en aza indirebilirsiniz. Bunun yanında, operasyondan sonra kendinizi daha rahat hissetmeniz için doktorunuz size ilaç tavsiye edecektir. Bu bantlar 3-4 gün sonra çıkartılır ve daha ince bant yapıştırılır. Dikişler 4-5 gün içinde alınabilir.

Operasyondan sonraki 3 günde ağır egsersiz ve aktivitelerden uzak kalmanız önerilir.