1

2

3

4

GÖĞÜS KÜÇÜLTME

Göğüs Küçültme Estetiği (meme küçültme, redüksiyon mamaoplasti)

Hastalar genelde memelerinin büyük olması ve bunun yarattığı ağırlıklarından duydukları rahatsızlık nedeniyle meme küçültme estetiği olmak isterler. Hastalar en sık yakınması kıyafet bulmakta güçlük, sırt ağrısı, spor yapmakta güçlük, kilo verememektir. Göğüs küçültme estetiği bu tür problemleri çözerken, göğüslerinin şeklini de değiştirir. Göğüs küçültme estetiğinden sonra, göğüsleriniz daha dik ve vucüt hatlarınızla daha orantılı büyüklükte olacak, kıyafetleriniz üzerinize daha çok uyum sağlayacaktır.

Göğüs Küçültme estetiği için uygun bir aday mıyım?

Aşağıdaki durumlardan bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız, sizde meme küçültme estetiği için uygun bir adaysınız demektir;

  • Göğüsleriniz diğer vücut hatlarınıza göre orantısız ise,
  • Uçları aşağıya doğru sarkan büyük ve ağır göğüsleriniz var ise,
  • Bir göğüsünüz diğerinden daha büyük ise,
  • Göğüslerinizin ağırlığından dolayı oluşan boyun ve sırt ağrılarınız varsa,
  • Göğüsleriniz altı tahriş oluyorsa,
  • Göğüslerinizin büyüklüğünden dolayı fiziksel aktiviteleriniz kısıtlanıyorsa,
  • Göğüslerinizin büyüklüğünden dolayı kıyafet bulmakta güçlük çekiyorsanız
  • Göğüslerinizin büyüklüğünden dolayı mutsuzsanız ve kendinize özgüveniniz azalmışsa,

Göğüs Küçültme estetiği için uygun adaysınız demektir.

Meme küçültme estetiği her yaşta olunabilir, fakat plastik cerrahları bu estetiği meme gelişimini bitirdikten sonra yapmayı uygun bulur. Göğüslerin büyüklüğünde ve şeklinde doğumun ve emzirmenin de çok büyük etkisi vardır. Bununla beraber, birçok kadın  çocuk doğurmadan önce bu estetiği geçirmek istemektedir. Eğer ileride çocuk doğurmayı ve emzirmeyi düşünüyorsanız, bu durumu plastik cerrahınız ile konuşmalısınız.

Operasyona nasıl hazırlanmam gerekiyor?

Yaşınıza, aile özgeçmişinize( ailenizde göğüs kanseri varsa) bakarak, doktorunuz operasyondan önce ve sonrasında mamografinizi görmek isteyebilir. Bu durum meme dokularınızda oluşabilecek her türlü değişikliği ortaya çıkaracaktır. Göğüs küçültme estetiğinden sonra, göğüs egzersizlerine devam edebilirsiniz. Göğüs küçültme estetiği  göğüs kanseri riskini artırmaz.

Eğer sigara kullanıyorsanız, operasyondan önce sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca,  aspirin antibiyotik gibi ilaçlar kanamayı artırdığından operasyondan önce bu ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca doktorunuz size operasyon öncesi uymanız gereken kuralları anlatacaktır.

Göğüs küçültme estetiğinden sonra hastanede kalabilir ya da geceyi evinizde geçirebilirsiniz. Eğer hastanede kalırsanız, bu bir geceden uzun olmaz. Hastanede kalın ya da kalmayın, her iki durumda da size refakat edecek birinin yanınızda olması şarttır.

Operasyon günü nasıl olacak?

Göğüs küçültme estetiği hastane şartlarında yapılabilir.

Operasyonda genel anestezi uygulanır, böylece operasyon boyunca hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Operasyon tamamlandığında, sürekli gözetleneceğiniz odaya alınacaksınız. Kan birikmesini önlemek için birçok hastanın göğüslerine küçük drenler yerleştirilir. Göğüsleriniz gazlı bez ile sarılır ve üzeri özel bir sargı ile kapatılır.

Operasyondan kısa bir süre sonra yataktan kalkabileceksiniz. Birkaç gün sonra, daha rahat hareket edebileceksiniz. Operasyondan sonra eğilmek, gerinmek, ya da ağır kaldırmak gibi hareketlerden kaçınmalısınız, çünkü bu hareketler şişlik ya da kanamaya neden olabilir. Göğüslerinize baskı oluşturmamak için sırt üstü uyumanız tavsiye edilir.

Operasyondan bir ya da iki gün sonra, üstünüzü rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Göğüslerinizdeki şişlik geçene kadar destekleyici sutyen giymeniz tavsiye edilir. Operasyondan 1 hafta sonra ise dikişleriniz alınır Ancak son yıllarda sıklıkla kendi eriyen dikişler kullanıldığı için bu işleme gerek duyulmaz.

Operasyondan sonra göğüs uçlarınız hissizleşme olabilir. Bu durum geçicidir, fakat bu durumun değişmesi haftalarınızı, aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir. Ayrıca, göğüslerinizin doğal şeklini alması biraz zaman alır.

Operasyon teknikleri

Meme küçültme operasyonlarında çok farklı teknikler kullanılmaktadır. Bunlar operasyon sonrası kalan skar yani izlere göre sınıflandırılmaktadır. Sık kullanılanlar ters T ve vertikal skar bırakan tekniklerdir. Bunları birbirine göre avantaj ver dezavantajları vardır. Bunlar içinde en sık uygulanan inferior dermaglanduler teknik adıyla anılan ve  ’ters T’ şeklinde cilt kesisi izi bırakan yöntemdir. Bu teknikte fazla olan meme, yağ ve cilt dokusu çıkartıldıktan sonra areolayı (meme ucu etrafındaki koyu alan )  çevreleyen ve buradan aşağı meme altı kıvrıma doğru ilerleyip meme altı kıvrımda devam eden ters T şeklinde iz kalır. Diğer teknikte ise izler areola çevresinden başlayıp meme altı kıvrıma kadar uzanır bu kıvrımda devam etmez ya da çok aza devam edebilir. Seçilecek teknik tamamen memenin büyüklüğü ve cerrahın tercihine bağlıdır. Bu konuda en iyi kararı sizinle görüştükten sonra cerrahınız verecektir. Areola çevresindeki areola altındaki ve meme altındaki skarlar kalıcıdır ancak zamala kaybolur ve fark edilmez hal alabilir ve kolaylıkla iç çamaşırlarla kapatılabilir.

Normal Yaşantıma ne zaman geri dönebilirim?

Göğüs küçültme estetiğinden sonra, işinize iki hafta içinde geri dönmeniz mümkündür. Birkaç hafta sonra, birçok normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Bu zaman zarfında nadiren ağrı ve rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz, fakat bunlar çok normaldir. Duyduğunuz her acıyı doktorunuza bildirin.

Herhangi bir cinsel aktiviteden en az bir hafta uzak durmalısınız., plastik cerrahınız size bu süreyi bir müddet daha uzatmanızı söyleyebilir. Ayrıca bu operasyondan sonra en az 6 hafta göğüslerinize çok nazik davranmanız gerekir.

Bu estetiğin sonuçları ne kadar kalıcıdır?

Meme küçültme ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Çok aşırı kilo alıp vermedikten ya da hamile kalmadıktan sonra, göğüslerinizin büyüklüğü ömür boyu kalıcıdır. Fakat kadınların göğüslerinin şekli ve büyüklüğü yaşlanma ve yer çekimi gibi faktörlerden etkilendiği bir gerçektir bu nedenle uzun zaman içinde değişim olabilir.

Göğüs küçültme estetiğinin sonuçları

Göğüs küçültme estetiği göğüslerinizin daha küçük ve dik durmasını sağlar. Göğüsleriniz küçüldüğünde, fiziksel aktiviteleri ve spor daha rahat yaptığınızı görecek ve bu durum hoşunuza gidecektir. Buna bağlı olarak eğer kilo veremiyorsanız rahatlıkla kilo verbilirsiniz. Kendinize kolaylıkla kıyafet bulacaksınız. Giydiklerinizin size yakıştığını göreceksiniz.
Göğüs küçültme estetiğinde oluşan yara izleri zamanla iyileşecek ve kaybolacaktır. Şunu unutmayalım ki,  dikiş izleri çok az da olsa belli olacaktır. Fakat  bu durum yakası açık kıyafetlerle bile çok rahat gizleyebilirler.

Göğüs küçültme estetiği, dış görünüşünüzü oldukça değiştirecektir Bu nedenle, yeni görüşünüze alışmak biraz zaman alacaktır. Fakat birçok kadın kendini küçük göğüslerle daha rahat hissetmekte ve operasyondan memnun kalmaktadır. Bu hastalar estetik cerrahinin en mutlu hastalarını oluşturmaktadır.