1

2

3

4

GÖĞÜS DİKLEŞTİRME

GÖĞÜS dikleştirme ( MEME TOPARLAMA, Mastopeksi)

Derinin esnekliğini yitirmesi, yer çekimi ve kilo kaybı, hamilelik ya da emzirme gibi durumlar meme dokusunun hacmen kaybına (atrofi ) ve sarkmaya yol açabilir. Bazı kadınlarda meme büyüklüğü normal kalırken sadece sarkma olabilir. Bazı kadınlardaysa meme atrofiyle beraber sarkma olabilir. Bu kişilerde göğüs dikleştirme ( mastopeksi ) ameliyatı (operasyonu) yaptırabilirler. Göğüslerinin büyüklüğünden memnun olan hastalar,  göğüslerinin daha diri ve kalkık durması için meme dikleştirme estetiği yaptırabilir. Göğüslerinin dolgunluğunu yitirdiğinden yakınan yani meme atrofisiyle beraber sarkma olan hastalarda meme dikleştirme estetiğine ek olarak, hacim kazandırmaya yönelik silikon protez uygulaması da yapılabilir.

Göğüs dikleştirme estetiği için uygun bir aday mıyım?

 • Fiziksel olarak sağlıklı iseniz ve sabit bir kiloda kalabiliyorsanız,
 • Göğüslerinizin sarktığını, şeklini ve dolgunluğunu kaybettiğini düşünüyorsanız,
 • Göğüsleriniz şekli bozulmuş, sarkmış ve sünmüş ise,
 • Göğüs uçlarınız aşağıya doğru sarkmış ise,
 • Göğüs uçları ve etrafındaki kahverengi bölge aşağıya bakıyorsa,
 • Gergin bir deriniz varsa ve meme ucunuzun etrafındaki kahverengi bölge geniş ise,
 • Bir göğsünüz diğerine göre daha küçük ise, meme dikleştirme estetiği için uygun adaysınız demektir.

Göğüs Dikleştirme estetiği

Göğüs dikleştirme estetiği farklı yerlerden kesilerek ve çeşitli teknikler kulanılarak yapılabilir.
Göğüs Dikleştirme Estetiğinde hangi tekniğin kullanılması gerektiği şunlara bağlıdır:

 • Göğüslerinizin büyüklüğü ve şekli,
 • Göğüs ucunuzdaki kahverengi kısmın büyüklüğü,
 • Göğüslerinizin sarkma oranı,
 • Derinizin esnekliğine bakılarak “meme dikleştirme operasyon tekniği” belirlenir.

Birinci Adım: Anestezi

Meme dikleştirme operasyonu lokal yada genel anaestezi altında gerçekleştirilebilir. Eğer genel anestezi uygulanacaksa, tüm operasyon boyunca uyursunuz Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği sunacaktır.

İkinci adım: Kesiler

Seçilen tekniğe bağlı olarak kesiler farklı olabilir. Teknik memenin büyüklüğü sarkıklığı göz önüne alınarak seçilir ve buna bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden biri seçilir. Bu yöntemlere bağlı olarak kesi

 • Kahverengi bölgenin ( aeroalanın ) etrafından(periaerolar mestopeksi)
 • Göğüs başının etrafından ve alta doğru uzayan anahtar deliği şeklinde kesi
 • Ya da aerola çevresinden meme altı kıvrıma uzanan ve ters T- şeklinde iz bırakan kesilerden birisi seçilerek meme dikleştirme operasyonu gerçekleştirilebilir.

3. adım- Göğüslerinizi yeniden şekillendirme

Doktorunuz operasyon tekniğini belirledikten sonra ilğili tekniğe ait cilt kesileri yapılarak cilt ve meme dokusundaki fazlalık çıkartılır memeye yeni şekil verilir.

Göğüslerinize daha diri ve dik durması için meme dokusu kaldırılır ve yeniden şekillendirilir.
Göğüs uçlarına ve etrafındaki kahverengi bölgeye yukarı taşınır ve memelerinize daha doğal ve daha diri bir şekil verilir

Eğer gerekli görülürse, kahverengi kısım küçültülür. Bazen bu operayonda meme küçük ise silikon meme protezide kullanılarak meme dikleştirme gerçekleştirilebilir.

Dördüncü adım: Kesinin kapatılması

Göğüslerinize yeniden şekil verildikten sonra kesi yerleri dikiş ile kapatılır. Seçilen tekniğe bağlı olarak sadece aerola çevresinde, arerola çevresi ve buradan meme altı kıvrıma uzanan tek çizgi şeklinde ya da ters T şekilnde operasyon izi kalacaktır. Kesi yerlerini kapatmada kullanılan dikiş tekniği ile izler güçlükle fark edilir bir iz kalmasına yol açar.

Beşinci adım; Sonuç

Göğüs dikleştirme estetiğinin sonuçlarını hemen görebilirsiniz. Zamanla, operasyondan sonra oluşan şişlik inecek ve dikiş izleri kaybolacaktır. Operasyondan sonra, göğüslerinizin yeni dik ve dolgun halinden memnun kalacaksınız.

İyileşme dönemi

Göğüs dikleştirme estetiği bittikten sonra, dikişler bandaj ile kapatılacaktır. Göğüsleriniz iyileşme döneminde olduğundan, bandaj ve destekleyici sutyen, oluşabilecek şişlikleri en aza indirecektir.

Göğüs Dikleştirme estetiği sonuçları uzun sürelidir.

Göğüs dikleştirme estetiğinin sonuçları uzun sürelidir. Zaman içerisinde. yer çekimi ve yaşlanmanın etkisiyle göğüsleriniz değişmeye devam edecektir. Operasyondan sonra kalan dikiş izleri kalıcıdır, fakat zaman içerisinde kaybolacaktır. Fakat eğer sizde yeni görünümünüzün uzun ömürlü olması istiyorsanız, beslenmenize dikkat etmeli, kilonuzu korumalı ve sağlıklı bir yaşam sürmelisiniz.