1

2

3

4

GÖĞÜS BÜYÜTME

Göğüs estetiği (meme büyütme, augmentasyon mamaoplasti, IMPLANT, SİLİKON)

Göğüslerinizin hacminden memnun değilseniz, göğüs büyütme estetiği sizin için ideal bir seçenektir. Göğüs büyütme estetiği ile

 • Göğüslerinize dolgunluk ve dirlik kazandırabilir,
 • Vücut yapınızla dengeli durmasını sağlayabilir,
 • Kendinize olan öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.

Göğüs büyütme estetiği için uygun bir aday mıyım?

Aşağıdaki koşullardan biri veya birkaçı göğüs büyütme estetiği estetiği için uygun aday olabileceğinizin göstergelerindendir.

 • Göğüslerinizin çok küçük olduğunu düşünüyorsanız,
 • Vücudunuzu saran giysiler giydiğinizde, göğüs kısmı size büyük geliyorsa,
 • Mayo ya da bikini giydiğinizde çekingenlik hissediyorsanız,
 • Çocuk sahibi olduktan sonra, göğüsleriniz küçüldü ve deforme olduysa,
 • Kilo verdiğinizde, göğüslerinizin şekli ve boyutu değiştiyse,
 • Bir göğüsünüz diğerinden daha küçükse göğüs büyütme estetiği için uygun adaysınız demektir.

Göğüs Büyütme Estetiği

Birinci Adım: Anestezi

Meme büyütme lokal yada genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Eğer genel anestezi uygulanacaksa, tüm operasyon boyunca uyursunuz Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği sunacaktır.

İkinci Adım: Protez yerleşimi için giriş yerleri

Protez yerleşimi için giriş yerleri aşağıdaki gibidir;

Göğüs altı kıvrım çizgisi

Göğüs başı çevresi

Koltuk altı

Bu üç kesi yeriden (insizyon) biri seçilerek protez yerleştirlecek bölgeye ulaşılabilir. Protez yerleştirme için seçilecek kesi, protezin çeşidine, İstenilen büyüklüğe, vücut yapısına ve hasta-doktor tercihine göre değişir. Ameliyat kesisi, silik bir iz bırakarak iyileşir. Plastik cerrahınızla konuşarak seçilecek kesi yerini belirleyebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Protez seçimi

Göğüs büyüklüğü ve şekli oldukça önemlidir. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken dürüst olmalı ve beklentilerinizi açıkça ifade etmelisiniz.

Göğüs yapınız, deri esnekliğiniz ve vücut şekliniz protez seçiminde şekline ve büyüklüğüne karar verirken en önemli noktalardır. Bunlar göz önünde bulundurularak protez seçimi doktorunuz tarafından gerçekleştirilecektir.

PROTEZ (IMPLANT) ÇEŞİTLERİ

Serum fizyolojik ile doldurulan meme protezleri: Meme protezi istenilen miktarda serum fizyolojik ile doldurulabilir. Böylece şekli, sertliği istenildiği gibi ayarlanabilir. Bazen bu protezlerde sıvı kaçağına bağlı olarak inme olabilir. Ancak bu sıvı serum fizyolojik olduğu için zararı yoktur.

Silikon meme protezi: Kohesiv silikon jel ile doludur. Bu jel doğal meme dokusunun kıvamındadır. Akıcı özellikte olmadıkları için, herhangi bir sebepten dolayı delinirse, sızarak bulunduğu bölgeye yayılması söz konusu değildir. Daha doğal sonuç vermektedir. Silikon meme protezi inmez. Silikon meme protezlerinin kullanımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesince (FDA) meme büyütmede kullanımı onaylanmıştır. Bu nedenle güvenlidir.

Dördüncü adım: Göğüs protezini yerleştirme

Giriş yeri açıldıktan sonra, meme protezi;

 • Meme dokusu altına
 • Göğüs kasının altına yerleştirilebilir,

Protezin yeri, meme büyüklüğü, yeterli meme dokusu olup olmadığı, sarkıklığı ve hastanın vucut şekline bağlı olarak seçilebilir. Bu konuda en iyi kararı doktorunuz verecektir.

BEŞİNCİ ADIM: Protez giriş yerini kapama

Kesi yapılan yer usulune uygun kapatılır ve cilt kesisi eriyebilen dikişlerler kullanılarak kapatılır. Dikiş alınmasına gerek kalmadan kaybolur.

ALTINCI ADIM: SONUÇ

Göğüs büyütme estetiğininin sonuçları anında belli olur. Zaman içerisinde şişlikler iner ve yara izi kaybolur. Plastik cerrahideki en mutlu hasta grubunu oluşturular. Sonuç çok iyidir.

Göğüs Büyütme estetiği için ne gibi hazırlıklar yapmalıyım?

Eğer sigara bağımlılığınız varsa, sizden operasyondan önce sigarayı bırakmanız istenecektir. Aspirin ve bazı vitaminler kanamayı artırdığından, operasyondan önce ( yaklaşık 7 gün ) bu ilaçların alımı kesilmelidir. Ayrıca doktorunuz size operasyondan önce uymanız gereken kuralları anlatacaktır.

Göğüs protezi yerleştirildikten sonra, göğüslerim nasıl olacak?

Vucudunuzla orantılı, dik, dolgun ve büyük görünümde bir memeye kavuşacaksınız. Meme büyütme operasyonun size yarattığı olumlu etkiyi hemen fark edeceksiniz. Artık siz de, istediğiniz kıyafetleri rahatça seçebileceksiniz.

İyileşme sürecinde nelerle karşılaşabilirim?

Göğüs büyütme hasta açısından zor bir operasyon değildir. Operasyondan 5-6 saat sonra, ayağa kalkabilirsiniz. Operasyon sonrası olumlu değişimi hemen fark edeceksiniz. Aynı gün taburcu olabileceğiniz gibi hastanede kalmayı tercih ederseniz ertesi gün taburcu olabilirsiniz. İşinize 3-4 gün sonra geri dönebilirsiniz. Operasyondan sonraki 2 gün memedeki şişlik en yüksek düzeydedir. Bundan sonra hızla kaybolmaya başlayacaktır. Genelde ağrısız bir operasyondur. Ağrı için basit ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.3 gün sonra banyo yapabilir ve normal yaşantıya dönebilirsiniz. Bu operasyon hareketlerinizde ve hayatınızda çok büyük bir kısıtlama yaratmaz. Göğüs büyütme estetiğinden sonra, destekliyici sütyen takabilirsiniz. Operasyondan sonra, doktorunuzun tavsiyelerine birebir uymalısınız.

Göğüs estetiğinden sonra dikkat etmeniz gereken kurallar:

Ev: Taburcu olduğunuzda, evde birinin size refakat etmesi gerekmektedir. Bu kişi aileden biri de olabilir, arkadaşınız ya da bakıcı olabilir, fakat bu kişi de operasyondan sonraki uymanız gereken kuralları çok iyi anlamalıdır ve sizin iyileşme sürecinizi takip etmelidir. Operasyondan sonra en az 24 saat yanınızda bir refakatçi bulunmalıdır.

Eğer hastanede kalmayı tercih ederseniz ertesi gün taburcu olabilirsiniz. İşinize 3-4 gün sonra geri dönebilirsiniz. Operasyondan sonraki 2 gün memedeki şişlik en yüksek düzeydedir. Bundan sonra hızla kaybolmaya başlayacaktır. Ağrı için basit ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.3 gün sonra banyo yapabilir ve normal yaşantıya dönebilirsiniz. Bu operasyon hareketlerinizde ve hayatınızda çok büyük bir kısıtlama yaratmaz. Göğüs büyütme estetiğinden sonra, destekliyici sütyen takabilirsiniz.

Birkaç gün içinde istediğiniz kıyafetleri giyip çıkarabilirsiniz. Göğsünüzde hafif sertlik ve duyarlılık hissedebilirsiniz, bu normaldir ve hızla kaybolacaktır. Eğer meme protezi kas altına konmuşsa kollarınızı kaldırmakta zorluk çekebilirsiniz.   Kollarınızı yukarı kaldırmayın, ağır yük kaldırmayın ya da kollarınızı zorlayacak fiziksel aktivitelerden kaçının. Bazı şişlikler ve renk değişiklikleri meydana gelebilir. Fakat bu durum geçicidir. Doktorunuz önerileri çok önemlidir. Bunlara titizlikle uymanız gereklidir.

Göğüs büyütme estetiğinden sonra günlük aktivitelerime ne zaman geri dönebilirim?

Operasyondan sonra günlük aktivitelerinize geri dönmek birkaç gününüzü alacaktır. Göğüs estetiğinden sonra, çalıştığınız yere bağlı olarak birkaç gün içinde işinize geri dönebilirsiniz. Operasyondan iki hafta sonrasına kadar ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız.

Göğüs Büyütme estetiği sonuçları

Vucudunuzla orantılı, dik, dolgun ve büyük görünümde bir memeye kavuşacaksınız. Meme büyütme operasyonun size yarattığı olumlu etkiyi hemen fark edeceksiniz. Artık siz de, istediğiniz kıyafetleri rahatça seçebileceksiniz. Böylece küçük memenin yarattığı olumsuz etkiden kurtulup kendinize olan güveniniz artacaktır.

Göğüs büyütme estetiğinin sonuçları ne kadar kalıcıdır?

Göğüs büyütme operasyonları sonuçları kalıcıdır ve estetik plastik cerrahideki en mutlu hasta gruplarından birisini oluştururular. Fakat yer çekimi ve yaşlanmanın etkisiyle zaman içinde değişim olabilir. Çok nadirde olsa meme protezine karşı gelişen kapsul nedeniyle meme şeklinde uzun dönemde değişim olabilir. Modern cerrahi teknikler ve yeni üretilen protezler sonrasında bu risk çok daha azalmıştır.

Sık sorulan sorular

Göğüs büyütme estetiği olan bir anne çocuk emzirebilir mi?

Birçok anne adayı bu konuda endişelidir. Fakat, bu konuda endişelenecek bir şey yoktur. Çünkü,  meme protezi meme dokusunun altına yerleştirilir ve bu durum  süt kanallarına   zarar vermez. Çocuklarını rahatlıkla emzirebilirler.

Göğüs protezi kanser yapar mı?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesince (FDA)  bütün meme protezlerini yıllardır inceleme altına almıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda meme protezlerinin kanser yapıcı bir etkisi bulunamamıştır ve FDA meme protezlerinin kullanılmasına izin vermiştir. Günümüzde artık meme protezlerinin kesinlikle kansere yol açmadığını söylemek doğru bir tanımdır.

Göğüs protezlerinin doğal görünmesi neye bağlıdır?

Göğüs protezlerinin doğal görünüp görünmemesi sadece yapılan operasyona bağlıdır. Uygun teknik ve protez seçimiyle doğal görünümlü meme eldeedilebilir.

Emzirmeden sonra sarkan göğüsler protezle dikleştirilebilir mi?

Genelde, emziren kadınlarda emzirme sonlandırıldıktan sonra hormonların etkisiyle meme dokusunda hacmen azalma olur buna atrofi adı verilir. Meme dokusu atrofiye uğrayan memede sarkma olur. Meme derisinin durumu, sarkıklığın derecesine bağlı olarak gerekli tedavi planlanabilir. Bu bazen sadece meme proteziyle (meme büyütme) düzeltilebileceği gibisarkma ve cilt fazlalığı çok ise meme protez ve meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilebilir. Meme büyüklüğü yeterliyse sadece dikleştirmede yeterli olabilir.  Doktorunuzun sizi muayenesi sonrası yapılacak operasyonu seçmesini takiben bu sorununuz başarılı bir şekilde çözülebilir