1

2

3

4

Estetik Dolgu

YÜZ BÖLGESİ ESTETİK DOLGU UYGULAMALARI

GENEL BİLGİ:

Estetik cilt dolguları özellikle yüz bölgesinde oluşan mimiklere ve zamana bağlı olarak ortaya çıkan istenmeyen çizgileri hafifletmek veya yok etmek, akne skarlarını veya suçiçeği izlerinin hafiflemesini sağlamak, daha genç görünmek amacıyla deri çizgilerini hafifletmek, dudak kalınlaştırmak, elmacık kemiklerini belirginleştirmek, yüzde çökük alanları doldurmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılır. Bu konuda değişik firmaların değişik ürünleri vardır. Hyaluronik asit içerenlerle, hidroksi apatit kristaleri içerenler en sık kullanılanları olup kalıcılıkları Hyaluronik asit içerenlerde(6-12 ay), hidroksi apatit kristaleri içerenlerde ortalama 12 ay arasında değişmektedir. Bu süreler her kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bazen touch-up denen ara uygulamalar süreyi artırabilir. Bu nedenle etkinliği azaldıktan sonra isteğe bağlı olarak tekrar uygulanmaları gerekmektedir. Gebeyseniz ve gebelik süphesi varsa mutlaka doktorunuzu uyarınız ve işlemi yaptırmayınız.

Anestezi:

Uygulama genellikle ağrılı olabilir bu nedenle lokal anestezik içeren kremler yada lokal anestejik enjeksiyonu gerekebilir.

Uygulanan yere ait riskler: Enjeksiyona bağlı olarak nadiren kızarıklık, kanama, hematom,  morluk, şişlik,  ağrı olabilir.  Bunlar genellikle kısa sürede geçer.

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken konular: İşlemden sonra 2 saat süre ile soğuk uygulaması ödem kızarıklık ve kanama riskini azaltacaktır. Uygulama yerine masaj yapılmamalı. Ağır eksersizden, havuz, sauna, solariyum gibi işlemlerden 24 saat uzak durulmalıdır.