1

2

3

4

Botoks Tedavisi

BOTİLİNUM TOKSİN (BOTOX) UYGULAMALARI

Botox uygulamasında kullanılan madde, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu proteinin belirli dozlarda kasa enjeksiyonu, sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Alın bölgesindeki yatay çizgiler, iki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler, her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması, kaz ayağı çizgileri, dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması, boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi, eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin tedavisi gibi değişik problemler için Botoks kullanılabilir. Botox bir mucize değildir. Yüzünüzde kalıcı olarak hiçbir değişiklik yapmayacaktır. Ayrıca sizi 20 yıl önceki görünümünüze de kavuşturmayacaktır. Botox uygulamaları sadece yüzünüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda geçici düzelme sağlar. Etkisi işlemden sonra 3-7 günlerde başlar ve kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber 4-6 ay kadar sürer. Duruma göre bu periyotlarla tekrarı gerekir. Anestezi gereketirmeyen bir yöntemdir.

Genel Riskler: Botoks 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Botox’un hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı Botox tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botox uygulamalarının riskleri; Enjeksiyona bağlı kızarıklık, morluk, şişlik, ağrı olabilir. Baş ağrısı, nadiren pitozis(göz kapağı düşüklüğü, 3-8 hafta arasında düzelir) .Kaşların aşırı kalkması, düşmesi, asimetri gibi geçici riskler ile karşılaşılabilir. Bunlar ek işlem ve tedavi gerektirebilir.

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken konular: İşlemden sonra 4 saat süre ile yatmamalı, uygulama yerine masaj yapılmamalı, ağır eksersizden kaçınılmalı. Bu durum uygulanan ilacın istenmeyen kas gruplarına dağılıp yan etkilerin ortaya çıkmasını engellemeye yöneliktir. Mutlaka emzirmekten, hamilelikten kaçının veya etkili bir gebelik önleme yöntemi seçiniz.