1

2

3

4

Ankara Estetik

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği verilerine göre 2011 yılında 13.8 milyondan fazla kozmetik plastik cerrahi girişimi ( hem cerrahi hemde minimal invaziv yani dolgu botox gibi) gerçekleştirilmiştir. Ekonominin halen daha iyileşme sürecinde olmasına karşın 2010 yılıyla kıyaslandığında bu girişimlerde %5 oranında artış olduğu bildirilmektedir. Ensık gerçekleştirilen estetik ameliyatların başında meme büyütme (307.000) ilk sırada yer alırken bunu burun estetiği (244.000) ile takip ediyor. Üçüncü sırada ise liposuction ( 205.000) yer alırken gözkapağı estetiği (196000) ve yüz germe (119000) takip etmektedir.

Mimimal invaziz estetik girişim dediğimiz girişimlerin başında ise Botox ( 5.7 milyondan fazla) yer alırken bunu dolgu işlemleri hyaluronic asit ( 1.3 milyon) ve laser epilasyon takip etmektedir.

Ülkemizdede estetik cerrahi girişim yaptıranların sayısı hızla artmaktadır. Estetik cerrahi girişim isteyen hastaların bilgiye kolay ulaşması ve merak ettikleri konuları gerek yazılı gerekse görsel medyada izlemeleri, istedikleri bilgiye özellikle internet vasıtasıyla kolaylıkla ulaşması ve  başarılı estetik cerrahi girişim sonuçlarını çevrelerinde görmeleri  bir çok hastayı estetik cerrahi girişim  yaptırma konusunda cesaretlendirmektedir. Bu noktada güvenilir, deneyimli bir cerrah seçimi çok onemlidir. Bu seçimin en önemli basamağı ise seçtiğiniz estetik plastic ceerahtan randevü alarak ilk görüşmeyi gerçekleştirmektir. İlk görüşme sizin yakınmalarınız dinlenecek ve muayeneniz gerçekleştirildikten sonra  tüm tedavi seçenekleri ayrıntılarıyla size anlatılıp  getireceği faydalar ve riskler konusunda bilgilendirileceksiniz.

Bu görüşmede estetik plastik cerrahınızla yapacağınız açık ve samimi konuşma ve onun samimi , gerçekçi ve bilimsel değerlendirmesi   sizin için en uygun tedavi seçeneğini ve en iyi sonucu almada yol gösterici olacaktır. Bu nedenle bu görüşmede doktorunuzla ne yaptırmak istediğinizi ve amacınızı ayrıntılı olarak tartışın. Bu girişimden sonraki beklentilerinizi paylaşın; estetik cerrahi girişimin sizde yaratacağı fiziksel ve duygusal değişim beklentisini aktarın. Bu girişim için neden istediğinizi ve bu konudaki motivasyonunuzu tanımlayın. Aklınıza gelen tüm soruları sorun ve cevabını alın. Doktorunuzla yapacağınız

yapacağınız açık iletişim , cerrahınızla aranızda başarılı bir işbirliği sağlayacaktır. Bu işbirliği estetik cerrahi sonrası başarılı sonuçların  ve hasta memnuniyetinin en temel basamağını oluşturmaktadır.

Bu sitede estetik cerrahi ile ilgili temel hasta bilgilendirmelerine ulaşacaksınız. Ancak yukarıda da belirtiğimiz gibi estetik cerrahi ameliyat öncesi en önemli süreç estetik ve plastik cerrahınızla yapacağınız yüz yüze görüşmedir.

Doç.Dr.Muhitdin Eski

Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı